Wskazówki, jak utrzymać motywację w pracy.
Motywacja jest często obecna na początku każdego tworzenia, ale nierzadko z czasem zaczyna słabnąć. Jeśli, jak to ma miejsce w tej chwili, ogólna atmosfera jest pesymistyczna, możemy dać się zwieść syrenom zniechęcenia.
Czy niesłabnąca motywacja jest kluczem do sukcesu przedsiębiorcy? Wiele osób uważa, że odpowiedź jest twierdząca. Ale kiedy obciążenie pracą jest duże i ryzykujesz, że zostaniesz przytłoczony, jak utrzymać motywację? Przyjrzyjmy się niektórym metodom, które mogą pomóc Ci utrzymać motywację.
1. Stawiaj sobie wyzwania.
Codzienna rutyna nie jest częścią życia przedsiębiorcy. Kiedy czujesz, że opanowałeś swoje zadania i zaczyna doskwierać Ci monotonia, stawiaj sobie wyzwania! Nowe cele pozwalają Twojej firmie wprowadzać innowacje i rozwijać się. Dają Ci również impuls do realizacji nowych zadań. Cele te muszą być realistyczne, jeśli mają zostać osiągnięte. Kiedy wyzwanie zostanie podjęte, pojawi się osobista satysfakcja, która zachęci Cię do dalszego podążania tą drogą!
2. Zrób coś innego.
„Praca, praca, praca” to słowa, które zajmują Twój umysł: z pewnością stworzyłeś swoją działalność i jesteś jej pasjonatem, ale poświęcając jej cały swój czas, ryzykujesz stopniową utratę motywacji. Zrób sobie przerwę, kiedy masz taką możliwość i zrób to poprzez inne zajęcia, które sprawiają Ci przyjemność. Ta przerwa jest korzystna dla utrzymania motywacji: Twój umysł ucieka, robi krok do tyłu, odpoczywa i zaczyna od nowa, bardziej produktywnie. Niektóre zajęcia, takie jak sztuka czy medytacja, pozwalają na relaks i podsycają kreatywność!
3. Odpoczynek.
Koncentracja, tak jak życie, nie jest długą, spokojną rzeką: nie jest ciągła i zmniejsza się w miarę upływu godzin, a czasem dni. Pamiętaj o robieniu przerw w pracy, aby rozładować napięcie: dziel się nimi z innymi lub idź na spacer. Efekty dla Twojej produktywności i motywacji będą natychmiastowe. Sen regenerujący jest również niezbędny — nie ma sensu myśleć, że możesz pracować wydajnie, jeśli ledwo możesz ustać na nogach. Oblicz, ile dokładnie godzin snu potrzebujesz i postaraj się ich przestrzegać, aby przyjąć skuteczną rutynę.
4. Przeorganizuj swoje biuro.
Twoje miejsce pracy również odgrywa rolę w Twojej motywacji. Spędzasz tam większą część dnia, więc zasługuje na to, by być odpowiednio zaprojektowany. Zapomnij o klasycznych, białych i niezagraconych biurach i przekształć je w prawdziwe miejsce życia i dobrego samopoczucia. Aby to zrobić, dodaj kolor, naklejki i zdjęcia. Wyposaż się w najnowsze narzędzia, które ułatwią Ci pracę i upewnij się, że wybierasz dobrze oświetlone pomieszczenia, abyś nie spędzał dni bez odrobiny światła (co jest bardzo korzystne dla Twojego morale). Nie zaniedbuj również porządków, jeśli Twoje biuro jest odpowiednio zorganizowane, pozwoli Ci to zaoszczędzić wiele czasu i organizacji.
5. Nagradzaj się.
Kiedy Twoje cele zostaną osiągnięte, nie wahaj się ich uczcić! Twój mózg powinien kojarzyć sukces Twoich projektów z pozytywnym rezultatem, nie tylko dla Twojej firmy, ale także dla Ciebie! Wzrost obrotów, zbiórka pieniędzy lub udana innowacja to dobre okazje, aby podarować sobie chwilę przyjemności. Nie wahajcie się podzielić tymi chwilami z Waszymi pracownikami, którzy również przyczynili się do tego sukcesu! Połączenie sukcesu i nagrody to doskonały sposób na utrzymanie motywacji na wysokim poziomie.
6. Unikaj rozpraszania się.
Przychodzisz do biura i pozostajesz zmotywowany do wykonania zadań na cały dzień. Powiadomienia ze smartfona lub e-maile mogą być liczne i regularnie rozpraszać Twoją uwagę. Niektóre aplikacje mobilne pozwalają uniknąć zakłóceń i oferują blokowanie dostępu do Internetu i odbierania wiadomości tekstowych przez określony z góry okres czasu. Nie będziesz już miał żadnych wymówek, aby nie być w pełni skupionym na swoich zadaniach.
7. Zmienne zadania.
Aby nie znudzić się misją, którą wykonujesz zbyt długo, nie wahaj się zmieniać swoich działań. Daj sobie jedną godzinę na księgowość, dwie na uzupełnienie dokumentacji, a kolejną na pracę nad strategią marketingową. W ten sposób nie pozostawisz miejsca na monotonię, a Twoja motywacja będzie wzrastać z każdym nowym zadaniem!
8. Utrzymuj motywację u osób z Twojego otoczenia.
Nie tylko Twoja motywacja musi być zachowana, ale również motywacja Twoich pracowników jest równie ważna. Pracujesz w zespołach i to w znacznym stopniu przyczynia się do utrzymania firmy. Postaraj się pokazać im przykład niezawodnej motywacji, aby zjednoczyć ich po swojej stronie. Nigdy się nie poddawaj. Nie wolno ci mieć chwil słabości. Trzeba sobie radzić, dając cały czas przykład. Kiedy już nauczysz się przekazywać silne poczucie motywacji, zarazisz nim swoich pracowników i być może sam będziesz przez nich wzmocniony.